28 Ekim 2020 - 28 October 2020

Değerli hocamız Prof. Dr. M. Şehmus Güzel, bugüne kadar yazdığı makaleleri, röportajları/söyleşileri, bilimsel araştırma çalışmalarını ve edebi eserlerini elektronik formatta yayınlamaya başladı. Kendisini ve bu projeye emek verenleri kutluyoruz.

PDF formatında E-Kitap haline getirilmiş eserlere ekitap.ayorum.com adresinde ulaşılabilir, ücretsiz olarak okuyabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İyi okumalar.


09 Eylül 2020 - 09 September 2020

Sitemiz yenilendi. Sendikal veriler, İşkolları verileri ile Hizmet Kolları verileri bu temelde hazırlanan grafiklerle birlikte sitemize yüklendi.

Our site has been updated. 2020 Trade Union data on industrial branches and services branches has been uploaded to our site.

Full Text / Yazının tamamı...


15 May 2020 / 15 Mayıs 2020

Francisco Dominguez writes: On May 3rd a bunch of mercenaries, led by Rambo-like US soldiers of fortune attempted to disembark on the coastal town of Macuto in the La Guaira state in Venezuela’s Caribbean coast, in a so-called Operation Gedeon.

Their leader, ‘contractor’ Jordan Goudreau, CEO of US ‘security company’, SilverCorp, in interview with Miami-based extreme right wing Venezuelan opposition journalist, Patricia Poleo, candidly explained that the aim of their military incursion against the South American nation was to attack the presidential palace so as to overthrow the government of President Nicolas Maduro and install a de facto Guaidó-led government. Goudreau claimed to have deployed a mercenary force of 300 to carry out the military ‘mission’.

Full Text / Yazının tamamı...


15 Mayıs 2020

TMMOB İstanbul ve Ege Bölge şubesinin Covid-19 için hazırladığı bilgilendirme dosyasını PDF formatına buradan ulaşabilirsiniz. Tıkla...


Kuruluş Yıldönümünde Köy Enstitüleri ve Akçadağ İlköğretmen Okulu Yıllarımdan Anılar – 17 Nisan 2020

İsmail Kaygusuz (Dr., İ.Ü. Ed. Fak. Öğretim Görevlisi Emeklisi, Araştırmacı-Yazar)

Köy Enstitüleri,  Cumhuriyetin aydınlanma evresinin önemli bir parçası ve Türkiye’de nüfusun %80’inin yaşadığı köylük alana, yani geniş kırsal kesimlere en büyük hediyesiydi.

Yazının Tamamı...


Doç. Dr. Bilecen: Ankara Anlasmalılar geleceklerinden kaygılı

16 Nisan 2020

Kocaeli Üniversitesi ve Regent’s University London’dan Doç. Dr. Tuncay Bilecen, İngiltere’de hükümetin Covid – 19 salgınında zordaki işletmelere yönelik yardım paketinde şimdilik belirsiz olduğu ortaya çıkınca Ankara Anlaşmalılar açısından iyimserlik havası yerini hayal kırıklığına bıraktı” dedi.

Yazının Tamamı...


Turkey tries to keep wheels of economy turning despite worsening coronavirus crisis
April 2, 2020 12.16pm BST - By Prof Bulent Gokay

Turkey confirmed its first case of the new coronavirus on March 11, but since then the speed of its infection rate has surpassed that of many other countries with cases doubling every two days. On April 2, Turkey had more than 15,000 confirmed cases and 277 deaths from complications related to the coronavirus, according to data collated by John Hopkins University.
The Turkish government has called for people to stay at home and self isolate. Mass disinfection has been carried out in all public spaces in cities....
Full Text (PDF)...

Original Link...


20 Mart 2020 - İşçi Sağlığı İş Güvenliği Konseyi Duyurusu

İşçi Arkadaşlarımıza...
İşçi Sağlığı Mücadelesinin En Güncel Sorunu: Koronavirüs Salgını ve Taleplerimiz

6 Mart’ta ilk resmi koronavirüs açıklamasının yapıldığı Türkiye’de hastalığa yakalananların sayısı hızla artıyor ve virüs hızla yayılıyorken çeşitli önlemler alındı ve açıklandı. İlk günden beri alınan evde kalma, kişisel hijyen ve korunma mesafesi, beslenmeye dikkat etme gibi önlemlerin hemen hiçbiri her gün toplu taşımayla ya da servislerle işimize gitmek zorunda olan, işyerlerimizde yan yana ve hiçbir önlem almadan çalışmak zorunda olan biz işçiler için mümkün değil.

Tamamı için tıklayınız...


12 Kasım 2019: Dr Francisco Dominguez

EMAR Seminercilerinden Dr Francisco Dominguez Bolivya'daki darbe ile ilgili makale yayınladı. Makale için tıklayınız..


01 Kasım 2019: Dr Francisco Dominguez

EMAR Seminercilerinden Dr Francisco Dominguez, Şili’de polisin çok sayıda göstericiyi öldürdüğü, hayat pahalılığını protesto etmek üzere düzenlenen gösteriler dolayısıyla, Şili burjuvazisinin ülkeye ilişkin politikalarını konu alan aşağıdaki yazıyı yazdı.

İngilizce olarak yayınlanan makalenin .pdf kopyasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.